Ars-med.biz.pl

Piękniejsza strona Ciebie!

Medycyna

Kompresy włókninowe czy gazowe? Poznaj ich wady i zalety

Kompresy z gazy i specjalnej włókniny są bardzo przydatne nie tylko jako materiał niezbędny podczas medycznych zabiegów. Bardzo przydają się także w domu czy podczas zabiegów kosmetycznych. Jakie są rodzaje kompresów i które najlepiej wybrać?

Rodzaje kompresów

Kompresy medyczne można dzielić wg ilości warstw czy rozmiarów, jednak najistotniejszy jest podział ze względu na materiał, z którego są wykonane. Rozróżnia się kompresy gazowe i włókninowe.Każdy z nich ma swoje wady i zalety. Materiał, z którego są wykonane, determinuje też podstawowe ich zastosowanie. Na pewno jednak warto zawsze mieć choć kilka kompresów w domowej apteczce.

Kompresy gazowe – najważniejsze cechy

Kompresy gazowe wyrabia się z bawełny. Gaza jest luźno tkaną tkaniną, o dużej chłonności. Bawełna jest bielona metodami bezchlorowymi, dzięki czemu nie powoduje alergii i jest bezpieczna dla skóry.Bardzo cenną cechą gazowych kompresów jest ich doskonała paroprzepuszczalność. Dzięki temu rana ma dobrą wentylację, co sprzyja gojeniu.

Kompresy włókninowe – gdzie najbardziej się przydadzą?

Kompresy włókninowe zdobywają coraz większą popularność. Zrobione są z celulozy, wiskozy lub specjalnych tworzyw sztucznych, cechują się doskonałymi właściwościami higroskopijnymi. To sprawia, że są wręcz niezbędne podczas operacji i zabiegów medycznych, bo bez problemu mogą służyć do pochłaniania rozmaitych płynów.Kompresy z włókniny łatwo można formować, co przydaje się do zabezpieczania nie tylko ran, ale wkłuć czy np. rurki tracheotomijnej. Taki kompres dobrze przylega do rany, co w wielu przypadkach jest bardzo cenną zaletą.

Kiedy postawić na kompresy gazowe, a kiedy na włókninę?

Jakie kompresy wybrać? Przydają się oba rodzaje, bowiem mają nieco różne właściwości. Dlatego warto zaopatrzyć się w oba rodzaje.Do domowej apteczki przydadzą się jałowe kompresy gazowe, które można wykorzystać do opatrzenia otwartych ran czy przemywania oczu i pępowiny u noworodków.Z kolei kompresy włókninowe lepiej sprawdzą się do zabezpieczania np. odleżyn, zwłaszcza sączących się, które często zdarzają się w opiece długoterminowej. To także dobry materiał do zabezpieczania gojących się ran i otarć, zwłaszcza wtedy, gdy opatrunek powinien dobrze przylegać do ciała.

Więcej informacji znajdziesz na stronie kompresy włókninowe.