Ars-med.biz.pl

Piękniejsza strona Ciebie!

Medycyna

Choroby naczyniowe nóg

Nogi są częściami ciała, które najczęściej są atakowane przez różnego rodzaju choroby naczyniowe. Choroby żył zwykle są efektem odkładania się na ścianach tętnic cholesterolu o niskiej gęstości. Nieleczone choroby żył niosą za sobą szereg poważnych konsekwencji, z których najbardziej dotkliwą jest amputacja kończyn.

Czym jest miażdżyca?

Choroby naczyniowe to złożone pojęcie, które dotyczy wielu różnych dolegliwości. Jedną z najczęściej spotykanych chorób tego typu jest miażdżyca. Choroba ta polega na zwężeniu tętnic, których zadaniem jest transport krwi od serca do nóg.

Za głównego winowajcę tej wyjątkowo uciążliwej choroby żył uważa się zły cholesterol, którego odkładanie się skutkuje powstaniem tak zwanej blaszki miażdżycowej. To z kolei powoduje zwężenie lub całkowite zamknięcie naczynia przez powstały zakrzep.

Miażdżyca jest chorobą, która może przyjmować postać ostrą lub przewlekłą w zależności od stopnia rozwoju niedokrwienia. W grupie ryzyka zachorowania na miażdżycę znajdują się głównie osoby po 50 roku życia, które mają problem z nadciśnieniem tętniczym lub cukrzycą, są palaczami i unikają aktywności fizycznej. Niepokój powinien wzbudzić zatem wysoki poziom ‘złego’ cholesterolu.

Choroby nóg – miażdżyca zrostowa tętnic

Zaburzenia czucia, naprzemienne uczucie zimnych lub ciepłych nóg, oraz wszelkiego rodzaju bóle dolnych kończyn nasilające się podczas chodzenia mogą świadczyć o pierwszych objawach miażdżycy zrostowej tętnic nóg. Dodatkowe objawy, które powinny wzbudzić niepokój to uczucie ciężkości, rwania, kłucia lub drętwienia kończyn.

Chromanie przestankowe należy do najbardziej charakterystycznych objawów zwężenia tętnic. Oprócz tego, objawem, na który należy zwrócić szczególną uwagę, jest zasinienie okolic stóp i palców. Taki stan jest najczęściej efektem oderwania się blaszki miażdżycowej, co prowadzi o zamknięcia się naczyń.

Choroby nóg, takie jak powszechnie występujące żylaki, to nie tylko defekt estetyczny, ale także stan, który może doprowadzić do poważnych komplikacji, jeśli nie zostanie wcześniej prawidłowo zdiagnozowany i wyleczony. Panie po 50 roku życia powinny regularnie kontrolować wygląd swoich ud oraz łydek i, w razie konieczności, wykonać profilaktyczne badania pod kątem występowania chorób naczyniowych.