Ars-med.biz.pl

Piękniejsza strona Ciebie!

Medycyna

Nici chirurgiczne – rodzaje i zastosowanie

Szwy stosowane w chirurgii można podzielić na kilka typów. Każdy z nich ma nieco inne zastosowanie, dlatego też niektóre z nich stosuje się podczas zabiegów medycyny estetycznej, a inne podczas operacji układu sercowo-naczyniowego. Jakie rodzaje nici chirurgicznych można wyróżnić? Na co zwrócić uwagę podczas ich zakupu?

Nici chirurgiczne wchłanialne – w jakich przypadkach się je stosuje?

Nici chirurgiczne wchłanialne – jak sama nazwa wskazuje – rozpuszczają się w organizmie pod wpływem działania enzymów lub w procesie hydrolizy. Jest to uzależnione od ich typu, czyli wykonania z naturalnych lub syntetycznych materiałów. Ich główną zaletą jest to, że nie pozostawiają wiele śladów na ciele. Z tego względu stosowane są najczęściej w stomatologii, ginekologii i chirurgii estetycznej. Nici rozpuszczalne dzieli się na te o krótkim, średnim lub długim okresie podtrzymywania i dobiera się je w zależności od typu rany.

Nić chirurgiczna niewchłanialna – charakterystyka

Niechłanialna nić chirurgiczna stosowana jest do szycia tkanek, które wymagają długotrwałego podtrzymania. Nici tego typu są odporne na rozciąganie i obciążenia, dzięki czemu sprawdzają się w poważniejszych przypadkach. Najczęściej stosowane są w chirurgicznych zabiegach skórnych, w chirurgii sercowo-naczyniowej i chirurgii urazowo-ortopedycznej. Nici niewchłanialne występują w wersji naturalnej (jedwab, len), syntetycznej jednowłóknowej (m.in. poliamid i polipropylen) i syntetycznej wielowłóknowej (poliester).

Parametry, na które warto zwrócić uwagę – nić chirurgiczna sklep

Nić chirurgiczna sklep oferuje wiele rodzajów produktów. Sama znajomość typów szwów może jednak nie wystarczyć, by dobrać te odpowiednie do danego przypadku. Na co więc zwrócić uwagę przy zakupie? Przede wszystkim należy sprawdzić, z jakiego materiału zostały wykonane, jaka jest ich budowa (m.in. poziom skrętu) oraz biodegradacja. Istotne jest również to, by nici wyróżniały się na ciele. Z tego względu najczęściej dostępne są w kolorze niebieskim.