Wydłużający się czas starania o dziecko nie musi świadczyć o bezpłodności, ani wiązać się z koniecznością wdrożenia trudnego leczenia. Procesy zapłodnienia i utrzymania ciąży są złożone i dotyczą wielu aspektów zdrowotnych obojga potencjalnych rodziców, dlatego kluczowa jest dokładna i profesjonalna diagnostyka.
Leczenie niepłodności – kiedy warto rozważyć dokładniejszą diagnostykę?
Przyjmuje się, że u zdrowych kobiet przed trzydziestym piątym rokiem życia należy skonsultować się ze specjalistą, jeśli pomimo regularnego współżycia bez antykoncepcji, czas starań o potomstwo trwa dłużej niż rok.
Ponadto, wskazaniem do wizyty w klinice leczenia niepłodności są takie czynniki jak: rozpoczęcie starań o potomstwo po ukończeniu trzydziestego piątego roku życia, schorzenia urologiczne w przypadku mężczyzn czy endokrynologiczne u kobiet.
Z pomocy kliniki niepłodności warto skorzystać również w sytuacji, gdy kobieta chce zachować płodność chorując onkologicznie lub chce przedłużyć płodność poprzez umieszczenie komórki jajowej w banku.
Klinika leczenia niepłodności Kraków – diagnostyka i leczenie
Kliniki niepłodności przeważnie oferują dostęp do kompleksowej opieki i szeregu metod diagnostycznych niezbędnych przy przedłużających staraniach się o dziecko.
Oprócz opieki ginekologicznej i urologicznej, pacjenci mogą również skorzystać z diagnostyki genetycznej i immunologicznej. Bardzo istotna jest także pomoc psychologiczna, bowiem stres i zmiany jakie powoduje w organizmie, może niekorzystnie wpływać na płodność, zarówno u kobiet jak i u mężczyzn.
Leczenie niepłodności – metody leczenia
Zapłodnienie to proces skomplikowany i sytuację każdej pary należy rozpatrywać szczegółowo i indywidualnie. Znaczenie może mieć wiek partnerów, stan zdrowia czy przebyte operacje. Istotny jest również aspekt psychologiczny.
W związku ze złożonością zagadnienia, proces diagnostyczny może być mniej lub bardziej czasochłonny. Klinika leczenia niepłodności Kraków proponuje metodę leczenia po przeprowadzeniu dokładnej analizy dotychczasowych starań oraz historii medycznej obojga partnerów. W zależności od przyczyny doświadczanych trudności, stosuje się np. leczenie farmakologiczne lub techniki wspomaganego rozwoju takie jak in vitro czy inseminacja.