Urologia kojarzona jest z męskimi chorobami układu moczowo-płciowego, ale to nie jest trafna definicja – również kobiety potrzebują konsultacji urologicznych. Jaki jest zakres działania urologii i w jakich okolicznościach należy się wybrać do przedstawiciela tej specjalizacji?
Czym zajmuje się urologia?
Urologia jest specjalnością medyczną, której przedmiotem jest układ moczowy. Czasem bada go w powiązaniu z układem płciowym, szczególnie w przypadku mężczyzn, jednakże nie jest to absolutnie konieczne. Wbrew obiegowym opiniom specjalność ta dotyczy również kobiet – ginekolog zajmuje się układem płciowym, a do moczowego potrzebny jest w ich przypadku osobny specjalista – właśnie urolog.
Wyjątkową częścią urologii jest urologia onkologiczna, która zajmuje się zmianami nowotworowymi w obrębie układu moczowego.
Jak należy przygotować się do wizyty urologicznej?
Przygotowanie do wizyty u urologa jest w zasadzie takie samo, jak u każdego specjalisty. Należy więc zastanowić się nad tym, z jakimi objawami przychodzi się na wizytę, jak bardzo są dokuczliwe i od kiedy trwają, może występują jakieś prawidłowości w występowaniu? Lekarz z pewnością będzie także pytał o inne choroby oraz przyjmowane leki, więc trzeba się przygotować pod tym względem.
Przed wizytą na urologii trzeba także zadbać o higienę, jednakże nie należy używać intensywnie pachnących środków higienicznych. Mogą one powodować podrażnienia oraz negatywnie wpływać na trafność ostatecznej diagnozy.
Badania urologiczne
Część badań urologicznych lekarz będzie w stanie wykonać od razu na miejscu. Należą do nich między innymi: oglądanie narządów zewnętrznych, badanie pulsacyjne czy per rectum – wszystkie te, które wymagają od lekarza urologa wiedzy i umiejętności, ale nie specjalistycznego sprzętu, którego może on w gabinecie nie mieć. Na inne badania może dać skierowanie lub kazać zasięgnąć porady także innych specjalistów, czasem wskazując konkretne oraz dogodne miejsce wykonania badania.
Umawiając się na wizytę wato jednak zapytać, o to jakie badanie będzie wykonywane i czy należy się do niego odpowiednio przygotować. W przypadku badania ultrasonograficznego może być (nie musi) na przykład wymagany pełny pęcherz.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Dermokliniki